Strýček Sam je Uncle Sam

Strýček Sam (anglicky Uncle Sam) je národním zosobněním Spojených států amerických, někdy konkrétněji i přímo americké vlády.

Strýček Sam je často líčen jako vážný starší bílý muž s bílými vlasy a vousy, oblečený v oděvním designu připomínající prvky vlajky USA (typický cylindr s červenobílými pruhy, bílé hvězdy na modrém pásu a červenobílé pruhované kalhoty).

První užití termínu pochází z britsko-americké války v roce 1812 a první ztvárnění z roku 1852. Ve skutečnosti je postava založena na reálné osobě, obchodníku Samuelu Wilsonovi z městečka Troy ze státu New York. Tento obchodník se zasloužil o poskytování hovězího masa v barelích během britsko-americké války. Tyto barely byly význačně označeny U.S., jakožto United States (Spojené státy), avšak jako vtip se tato písmena vysvětlovala jako zkratka slov Uncle Sam (Strýček Sam). Později se takto začala označovat samotná federální vláda.

Samuel Wilson ovšem nevypadal jako dnešní postva za plakátů. Dnešní podobu vytvořil politický kreslíř Thomas Nast, který je mimochodem autorem dnešní podoby Santa Clause, či symbolů Republikánů (slon) a Demokratů (osel).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top