Konec pivovaru Louny!

Už jste to slyšeli? Pivovar Louny skončil. Heineken v tamním pivovaru ukončil výrobu piva. Na konci ledna propustil 29 lidí, dalších 30 zaměstnanců přijde o práci v následujících týdnech. Výrobu koncern přesune do pivovarů v ústecké čtvrti Krásné Březno a na protější břeh Labe do Velkého Března. Značku Louny i původní recepturu prý zachová.

Proč se tak stalo, je celkem jasné a logické. Zastaralá technologie se prostě stala pro výrobu piva v Lounech ztrátovou. Manažerům z Heineken to vlastně nemůžeme mít za zlé. Vždyť jen to staré ustoupilo něčemu novému a mladému. Pevně věřím, že lounští bardi mají ve svých řadách odvážné muže, kteří tradici a právo várečné opět pozdvihnou a my tak znovu ochutnáme pivo, které se v Lounech uvařilo.

Druhý úhel pohledu, je o moc zajímavější. Ono je dobře, že se tak děje! Že se nefungující mizerné kolosy zavřou. Že sem vpadnou ti velcí giganti, zválcují tu naši českou kotlinu, skoupí a uzavřou pivovary a nám dají pod nos europivo s jednou vůní a jednou chutí. Ono je to dobře, protože právě tímto svým chováním dávají zcela jasné impulzy k zakládání nových, mladých pivovarů, které si velmi jednoduše naleznou své místo na slunci. Stačí málo, být ve vaření piva poctivý, navázat na regionální tradici, posunout se ke speciálním pivům a konečně podchytit místní nacionalismus.

Nemyslím si, že má české pivovarnictví namále. Neřekl bych ani, že prochází recesí. Je to prostě přirozený vývoj. České pivo nezanikne. To nedopustíme. Jen se bude vařit jinak, budeme na něj více hrdi a budeme si našich sládků vážit.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top