Chodová Planá

Další článek o pivě. Řeknete si. Není to tak docela pravda, byť souhlasím, že je i o pivě. Zeptáte-li se neznaboha, jestli byl někdy v Chodové Plané, řekne Vám, že ne. Když dodáte, to je tam, co je ta hospoda ve skále, může se někdo chytit. Věta, která zaručeně zabere, zní: Tam se vaří CHODOVAR!

Chodová Planá je Městys. Tento oficiální status ji velikostně a také významově řadí mezi město a vesnici. Historie tohoto malebného kraje sahá někam k roku 1319. Na jedné listině jsou zmíněni páni Ctibor a Oldřich z „Chodoveplane“. Zajímavostí je, že v roce 1558 byla Chodová Planá prodána Mikuláši Miršovskému, za 4500 kop českých grošů.
Dnes rodinný pivovar vznikl nad prastarými sklepy, které jsou vytesané v žulovém masivu. Jejich původ je spojován se zdejším hrádkem, který pozbyl významu po připojení Chebska k Českému království v roce 1322. Hrádek pomalu chátral, až v roce 1573 nabyli opuštěné skalní prostory a prameny v artézských studních nového významu. Nejstarší dochované doklady o množství vařeného piva pochází z roku 1634. V současné době vaří Chodovar sedm druhů piv!


Chodová Planá ale není jen pivovar. Je to BEER WELLNESS LAND. Najdete tu První pivní lázně, Rodinný pivovar, Hotel u Sládka, Restauraci Ve skále, Chodovar Express, Zámek a zámeckou zahradu s židovským hřbytovem. My jsme navštívili Restauraci Ve Skále. Jedná se skutečně o labyrint skalních prostor, které jsou vytesané v osm set let starém skalním masivu. V jedné z chodeb je možné nahlédnout do ležáckého sklepa, který se ještě dnes používá.
Je naprosto jasné, že jsem v Chodové Plané nebyl naposledy. Po návštěvě Restaurace Ve Skále, je tu spousta jiných neméně zajímavých věcí a hlavně pivovar! A tenhle…musíme vidět, viď Eli o)
Btw: Rozhodně se čtenáři podívej na stránky nejen o pivovaru Chodovar http://www.chodovar.cz/.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top