Rok 2012 z pohledu roku 1962. Takhle viděli současnost vědci před 50 lety.

S koncem minulého roku se vyrojily stovky „zaručeně pravdivých“ předpovědí, výhledů i proroctví, co čeká svět v roce 2012. Vedle těchto někdy vpravdě apokalyptických výjevů ale existují proroctví předních světových vědců z roku 1962. Tehdy jim byla položena otázka, jak vidí svět a technologie za 50 let. Tedy – dnes.


Média, hudba a film
Filmy a hudba se v roce 2012 budou ukládat holograficky, s pomocí laseru. Televize existují, ale mají obří obrazovky přes celou – minimálně jednu – stěnu. Vysílá se výhradně trojrozměrně, ve 3D. Zvuk je dokonale „plastický“.

Papírové noviny už neexistují. Zprávy lidé dostávají výhradně přes speciální komunikační síť, kterou „chytnou“ ve svých čtečkách (tu bude vlastnit každý). Čtečky budou přístroje obsahující „tekutý papír“.

Komunikace a jazyky
Každý člověk má u sebe malý kapesní telefon, který díky satelitům funguje všude na světě.

Nikdo nemá problém se dorozumět v cizím jazyce. Jeho osobní počítač je schopen okamžitě překládat jakýkoliv jazyk, a to v reálném čase. Překladače umožní i komunikaci s inteligentními zvířaty, například s delfíny.

Domy, kanceláře i obchody jsou opticky i akusticky sledovány a hlídány. Lidé u sebe nosí přístroje, které po zapnutí „vyloudí“ zvuk, jenž umožní, aby spolu důvěrně – beze svědků – mluvili.

Aby se lidé mohli plně zapojit do moderního komunikačního systému, novorozencům se – a to do dvou týdnů po narození – implantují do nervového systému u páteře jakési malé přijímače a vysílače signálu. Rodičům, kteří to odmítnou, hrozí „léčba“, jakýsi „proces převýchovy“.

Počítače
V roce 2012 pracuje s počítačem už úplně každý. Neovládají se klávesnicí, ale pouze hlasem. Počítače nevyrábějí lidé, konstruují se samy. Umožňují třeba naprosto přesnou, 100procentně bezchybnou předpověď počasí.

Vznikla obrovská mezinárodní síť, na níž je každý počítač napojen. Člověk je se svým počítačem nerozlučně spjat.

Operovat se téměř nebude, zákroky jsou neinvazivní. Kdo potřebuje, může vybírat z množství umělých orgánů, které tělo bez problémů přijme. Klasické transplantace skončily.

Dobývání vesmíru
Mars je dávno dobytý. Vesmírné cestování zažívá boom, letecká doprava naopak výrazně ztrácí na významu.

Byznysmeni přestávají létat na osobní schůzky, nahradily je videokonference.

Světová populace extrémně vzrostla. Lidé jsou nuceni žít na malém prostoru, protože se na planetu nevejdou. A z toho pramení problémy.

Doprava
Auta už nejezdí na benzín, protože došla ropa, ale na elektřinu. Vozy mají vlastní komunikační systém, takže nepotřebují například brzdová světla. Řidiči za volantem nesedí: auta ulicemi vede precizní satelitní navigační systém.

Zdroj

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top