DOBOJOVÁNO Nejlepší světlý ležák roku je z Moravy

Celoroční ochutnávky českých a moravských světlých ležáků prováděné členy První pivní extraligy vyvrcholily ve finálové degustaci.
 
23.listopad 201109:00
Nejlepší světlý ležák roku je z Moravy
Ladislav Jakl, jeden z degustátorů

Do finále postoupilo deset značek z padesáti  hodnocených.  Zvítězil světlý ležák ZUBR Premium z pivovaru v Přerově před světlým ležákem z pivovaru Litovel a Svijanským rytířem. Ten vyhrál základní kolo i semifinále a byl velkým favoritem na vítězství. Ale v anonymní degustaci se hodnotí jen senzorické vlastnosti bez ohledu na ovlivnění značkou.

Souboj mezi ležákem Litovel Premium a Svijanským rytířem o druhé místo  byl  velmi těsný. Ani dodatečná soutěž, takzvaný rozpij, nerozhodl, dopadl 4:4. Litovel Premium zvítězil až expertním hlasem mezinárodně uznávaného degustátora Jana Šuráně. Moravské pivovary obsadily první a druhou  příčku.

Do finále se probojovala i piva z největších pivovarnických skupin, která si u svých prémiových značek drží kvalitu.

Degustátoři První pivní extraligy se snaží o maximální objektivitu při hodnocení. Vzorky jsou nakupovány v běžné maloobchodní síti, v základních kolech a prvním semifinále  zná  jména vzorků v anonymní degustaci pouze nákupčí piv. Pivo které se dostane do finále musí osvědčit svoji kvalitu v základním kole a semifinále.

O přerovském pivovarnictví se historické prameny zmiňují už na konci 15. století. Pivovar Zubr se sladovnou byl založen roku 1872 v Přerově a jeho předností byla modernizace a v důsledku ní stále rostoucí produkce kvalitního a široce žádaného piva. Tento podnik během čtvrtstoletí vyrostl z velmi skromných začátků ve třetí největší pivovar na Moravě, který dokázal úspěšně navázat na všechno pozitivní ze staletých tradic přerovského pivovarnictví. Výstav přerovského pivovaru je 280 000 hl ročně.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top