Pivo patří do správné sklenice, i sudu!

Když přijdete znaveni do své oblíbené hospůdky, na svůj oblíbený žejdlík piva, zcela logicky očekáváte, že jej dostanete ve skle s logem pivovaru. Plzeň v plzeňském půllitru, Herold ve skle s logem Pivovaru Herold atd. Bohužel ne vždy to platí.

Výjimku trpím snad jen tam, kde je více piv na čepu. Tak třeba Zlý časy. Tam si nemůžete být nikdy jisti, zda dostanete žádané pivo do sklenice s logem onoho pivovaru. Snad jen pšenice, ta se jim povede. Takovej Jirka Stehlíček, řečený Bejček, ve své První Pivní Tramvaji dotáhl tento neduh do dokonalosti. Říká: „Přijde mi prostě blbý čepovat jeden speciál do skla jinýho speciálu a tvrdit, že uvnitř je to co říkám a ne to co mají na logu na sklenici.“ A když sklo pivovar nemá? Bejček Vám ho dá v neutrální sklenici bez loga.

To u sudů je situace mnohem tristnější. Například Pivovar Prazdroj podal nedávno již třetí žalobu na Pivovar Kout na Šumavě, pro nekalou soutěž. Jan Skala, majitel pivovaru Kout na Šumavě podle Prazdroje stáčí svůj výrobek do sudů z Plzně.

Kde je problém a proč se to děje?

1. Výroba nového sudu se pohybuje okolo 3000,-/kus.

2. Záloha na sud, který máte v hospodě, je cca. 600-1000,-/kus

Je tedy jasné, že je jednodušší a hlavně lacinější stáhnout si sudy od hospodských v okolí, vyplatit je, a stáčet do sudů jiných pivovarů. Jenže co na to pivovarská hrdost? Nedovedu si představit, že bych vezl pivo, které jsem uvařil vlastníma rukama, pivo, které mě stálo spoustu času, námahy a odříkání, do hospody k zákazníkovi v sudu, nějakého jiného pivovaru. Hanba by mě fackovala!

Velmi mě těší, že i v řadách malých a středních pivovárků jsou tací kumštýři, kteří mají své vlastní sudy. Za všechny jmenuji pány Milana Rambouska (Pivovar Rambousek), nebo Martina Matušku (Pivovar Broumy), kteří mají vlastní sudy. Myslíte, že se jim ztrácejí? Ne! Jak říká Bejček: „Každému, komu se poštěstí čepovat jejich sqělá pifka si toho váží natolik, že nepřipadá v úvahu, aby jejich sudy nějak zašantročili!!!“

Zajímalo by mne, jak by reagoval pan Skala, či kdokoliv jiný, kdyby někdo stáčel své pivo do jejich sudů. (pakliže by je měli) Ten řev slyším až sem!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top