Klášterní pivovar Strahov – Vánoční pivo

Čím jsem starší, tím více mám rád určité jistoty a zvyky. Nejen v chuti, jako že Plzeň je pořád Plzeň, ale i v tradicích. Teď mám novou. Speciální vánoční pivo, uvařené v Klášterním pivovaru na Strahově.

Klášterní pivovar Strahov najdete nedaleko Pražského Hradu, v objektu Strahovského kláštera, který byl založen v roce 1140 králem Vladislavem II. První zmínky o pivovaru pocházejí z přelomu 13. a 14. století. O stavbě nového, již plně funkčního pivovaru stávajícího na místě dnešní restaurace, rozhodl opat Kašpar Questenberg v roce 1628. V roce 1907 byl pivovar zrušen a objekty byly využívány pouze jako hospodářská stavení. Pivovar byl obnoven teprve před třemi roky při rozsáhlé a náročné rekonstrukci celého objektu.

Každý čtvrtek, celý rok, se scházíme v hospodě Magister Kelley v Nuslích. Pouze jednou za rok, je naše setkání realizováno jinde. Vždy o Vánocích se sejdeme v Klášterním pivovaru na Strahově. Ovšem i toto setkání má určitý řád. Jeho termín totiž záleží na stupňovitosti vánočního speciálu, který na Strahově uvaří. Letos, je to 19°. Krásná, tmavá, slaďoučká … vánoční.

Sešli jsme se tedy přesně 19. prosince v 19 hodin a 19 minut.

A to je hezký zvyk ne?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top