Existovala skutečně Jedová chýše?

Krásný seriál Hříšní lidé města pražského v člověku vyvolává chvění, zda opravdu Jedová chýše existovala. A pokud ano, kde vůbec stála? A jestli byla, není tam ještě?! Zjistil jsem, že skutečně existovala!

Jedová chýše byla již od 13. století v oblasti, které se říká Apolinář (pro Pražáky je známé díky oblíbené porodnici). Pokud této verzi uvěříme, byla by to zřejmě hospoda s nejdelší nepřetržitou existencí u nás! Nízký domek se šindelovou střechou, v němž se proslulá krčma pražské galérky nacházela, byl totiž zbořen teprve kolem roku 1933.

Na jeho místech – tedy vedle kostela sv. Apolináře – pak postavil architekt Josef Kalous funkcionalistický činžovní dům, v němž dnes bydlí skladatel, hudebník a podnikatel Ladislav Štaidl.

Tvůrci seriálu z prostředí staré prahy postavili Jedovku v ateliéru, ovšem nechali si od pamětníků vylíčit, jak to v reálné krčmě fungovalo. A o tom prý moc krásně vyprávěl Josef Vinklář. Řada scén se točila v exteriérech, ale některá prostředí stavěl architekt Karel Černý v ateliéru. „Pokud to šlo, točilo se v reálu,“ vyprávěl Vinklář. „Tak třeba Vražda v hotelu Excelsior se točila v hotelu Gráf na náměstí I. P. Pavlova, zrovna tak dobře posloužily zahradní restaurace v Hostivaři i v Záběhlicích.

Jen Jedová chýše už nestála, a tak musela vyrůst v ateliéru. Vinklář dodává: „Dozvěděli jsme se, že v Jedovce byly přímo ve stole jamky, které sloužily jako misky a do nich se nalila polívka. Od stolu vedl řetízek, na němž visela lžíce. Když host dojedl, hostinský hadrem otřel tu lžíci i jamku a byla připravena pro dalšího…“

Pravda, dnes existuje staropražská hospoda jménem Jedová chýše.  www.jedovka.cz Jenže, ta je úplně jinde, ve Vodičkový ulici číslo 17. S tou původní má společný snad jen název.

Máte-li chuť začíst se i do jiných rozhovorů či balad, učiňte tak ZDE já zde čerpal informace, pro tento článek. Děkuji za ně.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top