Plzeňské pivo se stalo jakýmsi etalonem chuti národa českého. To když někde zkusíme nějakou pivní novotu, vždy pak rádi pustíme do krku v několika půllitrech například Pilsner Urquell, abychom své chuťová buňky opravili a fixovali na jejich správné tónině. Kde je ale PU v Praze nejlepší?
Na to odpoví 3. konvikt z cyklu PRAGUE PHENOMENAS !
Mít v Praze hospodu a nemít v portfoliu Plzeň vyžaduje určitý druh revolty. Buď ji suplujete jiným ležákem, to když jste restaurace Staropramenní nebo Černo Horská, nebo úplně jiná, anebo ji prostě mít nemusíte neb máte 24 jiných pivních squostů.
Jaká ale je Plzeň v Praze? A kde ji mají nejlepší? A kde nám ji nejlépe natočí? Znají hostinští pojmy, jako „na hladinku“, „mlíko“ nebo „šnyt“? A když už Plzeň zavedla svůj koncept PUOR – pilsner urquell originál restaurant znamená to, že tam mají lepší pivo? Že o něj lépe pečují?
Abychom si na tyto otázky dokázali odpovědět, svolávám na tuto sobotu 23. července 2011 v pořadí již 3 konvikt, který nese podtitul: PILSNER PRAGUE URQUELL.
Zajímavé zprávy od Basťocha o Prague Phenomenas I. čtěte ZDE, a Prague Phenomenas II. zase TADY.
Demokratickým způsobem jsem zvolil nutnost těchto „základních zastávek“, kde budeme zodpovědně degustovat všechny vlastnosti piva. Především pak chuť, teplotu, barvu, vůni, umění výčepního a doplňkově i drinkability PUčka. Nezastavíme se však jen u piva, ale ohodnotíme i prostředí hospody.
V období přesunu do jiného zařízení hospodského typu, je pak možné svlažit hrdla jinde, aby nám nechcípli koně!
(pozn. aut.)
Sraz, neboli start podujatia byl určen na tramwayové zastávce Pražský Hrad, termín: sobota 23. července 2011 ve 14. hodin.
TRASOLOGUE
1. Pivnice U Hrocha (890 metrů)
Tradiční zastávka Memoriálu Matěje Kuděje pod Zámeckými schody, kam se dostaneme po průniku Pražským Hradem. Tato malostranská restaurace je jednou z mála, která vypadá jako kdyby tu stála odjakživa. My se zde zavodníme, bo z hradu je cesta dlouhá!
2. Malostranská Beseda (980 metrů)
Stojí na Malostranském náměstí. V přízemí je restaurace a pivnice a kavárna, ve druhém patře hudební a divadelní klub, ve třetím videokavárna a v nejvyšším pak galerie. Pivnice je naším prvním dnešním setkáním s konceptem PUOR – pilsner urquell originál restaurant.
3. U Rudolfina (2,2km)
Jednou jsi dole, jednou nahoře. U Rudolfina je lepší sedět dole. Mnozí říkají, že právě zde čepují nejlepší tankový Prazdroj na světě. Je pravda, že tady to pivo vyloženě hejčkaj a často ho tu podávají natočené na hladinku. Mimochodem také standardní zastávka Matěje Kuděje.
4. U Vejvodů (2,69km)
Kousek od Betlémské kaple na jejímž Betlémském náměstí jsme minule dopíjeli poslední Brew Dogy, nalezneme oázu klidu a pohody. Proslulá restaurace s typicky českou atmosférou a tankovou Plzní. Druhá restaurace honosící se přívlastkem: PUOR.
5. Konvikt (2,89km)
Plzeňské pivo pro tuto restauraci vybrali prý proto, že je nejlepší na světě! Původně v těchto místech stávali Benátky, tzv. domy prostitutek, které byli díky apelaci Jana Milíče z Kroměříže u Karla IV., zbořeny. Právě zde čepuje pivo MISTR: p. Lukáš Svoboda, držitel titulu výčepní roku!
6. U pinkasů (3,5km)
Píše se rok 1843. Pan Jakub Pinkas, krejčí šijící kněžská roucha pro františkánský klášter, se doslýchá o novém pivu, které právě začali vařit v Měšťanském pivovaru v Plzni. Dohodne se se svým přítelem formanem Martinem Salzmannem a ten mu přiváží 8. 4. 1843 dvě vědra toho nového plzeňského piva. Pinkas poznal tajemství spodního kvašení a bylo rozhodnuto. Přesně o 134 let později zval známí pražský kriminalista Komisař Ledvina (Rudolf Hrušínský) svého amerického kolegu detektiva Nicka Cartera (Michal Dočolomanský) k pinkasům takto: A to jsme ještě nebyli u Pinkasů, tam je výčepní, ten to pivo úplně hejčká! (Adéla ještě nevečeřela)
V tomto věhlasném domě piva, v pěti stylových prostorách na třech podlažích, ale i na příjemné letní předzahrádce a na nezapomenutelné zahradě u paty chrámu Panny Marie Sněžné nabízí špičkově ošetřené, tradičním způsobem čepované pivo na hladinku.
7. U Jelínků (3,77km)
Pivnice tu bývala již na začátku minulého století. Rodina Jelínků ji získala v roce 1918 a o osm let později uzavřel pan Jelínek smlouvu s plzeňským pivovarem. Od té doby sem chodí milovníci zlatého moku na skvělou „plzničku“. Byly mezi nimi mnohé populární osobnosti – herci, spisovatelé, malíři i zástupci dalších profesí. Pamatuji, jak u stolu, který ještě před čtvrt stoletím stál ve výčepu, sedával i Waldemar Matuška.
8. Jedová chýše (4,06km)
Staropražská krčma Jedová chýše nestojí na původním místě Jedovky, známé ze seriálu Hříšní lidé města Pražského, ale svým interiérem ji více než připomíná. Ku pití je možné si zde poručiti Pražské bahno 11°, které pro tento podnik specielně vaří Pivovar Skalák, vítěz První pivní extraligy 2010. Nás zde bude ale více zajímat Pilsner Urguell.
9. Hooters (4,28km)
První restaurace Hooters byla otevřena v roce 1983 na Floridě. V průběhu 27 let přibylo více než 450 restaurací Hooters ve 29 zemích světa. V Hooters návštěvníci naleznou uvolněnou “plážovou” atmosféru, vyhlášená kuřecí křídla podávaná s širokým výběrem různě pálivých omáček, Plzeňský Prazdroj čepovaný přímo z tanků ale hlavně: Hooters Viros! Přiléhavý bílo-oranžový oděv se nezměnil od založení konceptu v roce 1983 a je v podstatě jeho symbolem. Posláním pohledných dívek je vytvářet decentním způsobem neopakovatelnou atmosféru. Návštěvníci tak mají nejen pocit, že jsou na místě, kde se mohou dobře pobavit, najíst, ale navíc jsou středem pozornosti, protože se jim dívky patřičně věnují. Svým sex-appealem a přátelskou konverzací dívky dokážou vytvořit neopakovatelný zážitek, na který zákazníci velice rádi vzpomínají a ještě raději se do restaurací vrací.
Tak co? Jdeš s náma? o))