Karel IV. zahájil stavbu kamenného mostu přes Vltavu

Právě dnes 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut (přesně před 654 lety), byl slavnostně položen základní kámen nového mostu, který má překonat široký tok Vltavy a spojit tak Staré a Nové město Pražské. Dbaje rad svých astrologů počkal náš milovaný král a císař přesně na tento okamžik, kdy stavbě přáli samotné hvězdy.

Numerologové ještě připomínají, že dnešní datum odpovídá sledu lichých čísel od jedné do devíti a zpět. Léta páně 1357, 9. července, 5 hodin a 31 minut, tedy 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Lepší podmínky pro započetí stavby snad ani být nemohly. Karel IV. si tak bude moci připsat další architektonický skvost, který zkrášlí Prahu.

Podle plánu má být most 515 metrů dlouhý, až 9,6 metru široký, výška vozovky 13 metru nad normální hladinou. Bude podpírán šestnácti oblouky s rozponem mezi 16,6 až 23,4 metru. Samotný návrh vypracoval oblíbený Karlův architekt Petr Parléř. Měl by stavbu vést až do jejího dokončení. Praha by se poté měla stát důležitou evropskou křižovatkou.

Tento nový most má nahradit původní Juditin, který pamatoval i doby Vladislava II. a byl nejstarším kamenným mostem u nás. Před 15 lety byl naneštěstí zničen při povodni a už nebylo možné ho nijak zachránit. Jeho nástupce je však mohutnější, takže by tu měl vydržet stovky let.

A kamenný most opravdu vydrží, ačkoliv musí být nespočetně krát opravován. Petr Parléř ani Karel IV. se bohužel jeho dokončení nedožijí. Stavba totiž trvala celých 45 let a byla hotová až v roce 1402. Sochy, které na mostě míjíme dnes, začaly vznikat o nějakých 300 let později. Dokonce i název Karlův most vznikl relativně nedávno. Prosadili ho až čeští obrozenci.

Zdroj: Neaktuality.cz

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top