Zythos Beer Festival 2019

Zythos je legendární pivní festival, který zahajuje sezónu všech pivních podniků napříč Evropou. ZBF je jedinečnou příležitostí ochutnat obrovské množství, v mnoha případech i exkluzivních belgických piv a seznámit se s tvůrci těchto piv v zábavném a příjemném prostředí.

Letos jsme se vypravili i my. Tedy já už tam byl před pěti lety letecky s Láďou, Jaromírem a Bobešem, ale tentokrát jsem to slíbil Markétce, protože tohle je prostě povinnost zažít! Věděl jsem, že ona jako milovnice belgických svrchně kvašených piv to ocení. S sebou do vozu jsme vzali ještě Martina a Hadžiho aby byla legrace.

Vyrazili jsme v pátek 26. dubna 2019 směr Drážďany, Lipsko Kassel, Dortmund, Eindhoven a Leuven. Cestou jsme tankovali v Bochumi u Westfalen Tankstelle. Je dobré si stanovit itinerář s poloměrem dojezdu a v místě poté na mapě hledat neznačkové čerpací stanice, protože se tak můžete dostat na zajímavou cenu. Severní cesta do Belgie mi přišla mnohem rychlejší, než klasická přes Norimberk a Frankfurt. Tam je téměř neustále omezená rychlost na 120 km/hod, kdežto severní cesta má taková omezení opravdu jen zřídka. Po 900 kilometrech jsme se v Leuvenu ubytovali v hotelu Ambassador Suites Leuven. Večer pak několik málo piv v místních hospodách, které vybrala Markétka a druhý den ZBF.

Pivní festival Zythos je realizován v obrovské hale Brabanthal, vzdálené asi 5 kilometrů od nádraží v Leuvenu. Na místo jezdili se 7 minutovými intervaly autobusy, které byli zdarma. Stačilo tedy dojít pěšky na nádraží (autobusové je hned vedle železničního) a nechat se pohodlně přepravit k branám festivalového parku.

Degustační sklo jako vstupenku a žetony, za které jsme si na festivalu kupovali vzorky piv, jsme si opatřili v předprodeji se zajímavou slevou. Teď už jsme si je jen pohodlně vyzvedli a mohlo se začít. Více než 88 stánků nabízelo na 500 různých piv. Dostali jsme brožuru, ve které byli řazeny buď podle druhu, nebo stylu. ZBF je jednoduše ideálním místem pro objevování a ochutnávání belgického řemeslného piva s celou rodinou.

V pondělí byl volný den, který jsme chtěli věnovat cestování a poznávání Belgie. První naše zastávka vedla na Square de l’Atomium, abychom si prohlédli model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát. Dále jsme zavítali do Brouwerij Cantillon, kde jsme absolvovali komentovanou prohlídku pivovaru na závěr s ochutnávkou. Kousek za Bruselem jsme zastavili u Brouwerij Lindemans, kde jsme si rovněž nakoupili lahvová piva domů. Hlavním cílem byl ale trapistický klášter Abbaye Notre-Dame d’Orval.

Trapistický pivovar Orval, produkuje pouze jeden druh piva na prodej, pivo s vysokým kvašením a dokvašováním v lahvi. Vaří se výhradně z pramenité vody, ječného sladu, chmelových hlávek, kandovaného cukru a kvasinek. Zvláštností je dvojí chmelení v různých fázích výrobního procesu.

V úterý byl čas odjezdu. Naše cesta však vedla ještě přes jeden trapistický pivovar Achel. Z minulých cest po Evropě už totiž víme, že je zde mimo pivovaru také skvělá samoobsluha, kde se prodávají téměř všechna belgická piva. Cena je přitom v mnohých případech velmi směšná. K pivům zde můžete za zlomek ceny nakoupit také pivní sklenice, a některé zajímavé delikatesy. My jsme přivezli cca 180 lahví. Na pak. Sláva!   

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”207″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Ukázat prezentaci]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Scroll to Top