Who is the STIG? Kdo je Stig?

Sledujete kultovní motoristický magazín BBC Top Gear? Pak jistě znáte všechny jeho protagonisty: Jeremy Clarksona, Richarda Hammonda, Jamese Maye a Stiga. Trápí vás otázka kdo je tajemný Stig? Zde je odpověď.

Stig byl představen Clarksonem v první epizodě první série Top Gearu, kterou BBC vysílala 20. října 2002. Nikdy nikdo z diváků neznal jeho pravou tvář, ani hlas. Jediné co se o něm vědělo jistě bylo to, že byl rychlostním jezdcem. Jeho jméno vymyslel Jeremy Clarkson, který ho převzal od pojmenování nových žáků na Reptonské soukromé škole, na kterou Clarkson chodil. Stig byl představen veřejnosti jako profesionální jezdec. Ani jeden z moderátorů totiž nedokáže jezdit s „autem za rozumnou cenu“ na hranici jeho možností. To byl ovšem černý Stig. Nosil černou kombinézu a černou helmu. Když začala třetí série 26. října 2003, byl černý Stig z pořadu odstraněn (jakože zemřel), protože se prozradilo kdo jej hraje. Byl to neúspěšný závodník formule 1 Perry McCarthy, který to potvrdil ve své autobiografii.

V následující epizodě, vysílané 2. listopadu 2003 Jeremy představil nového, tentokrát bílého Stiga v bílé kombinéze Alpinestar. Mnoho tiskových zpráv prohlašovalo, že bílý Stig je Ben Collins. Protože se schylovalo k odhalení identity bílého Stiga, ukazuje v červnu 2009 Top Gear bývalého pilota F1 Michaela Schumachera, jak si ve studiu sundává bílou helmu. To se však ukázalo, jako podařený vtip.

V srpnu 2010 se BBC pokusila získat soudní příkaz proti vydavatelství Harper Collins, aby se zabránilo distribuci knihy „Muž v bílém obleku“, neboť právě v této knize Ben Collins tvrdí, že on je Stig. BBC ale odmítla, že by Collins byl, nebo zůstane The Stig. Moderátor James May uvedl, že bílý Stig bude opět zabit a nahradí jej v další sérii nový Stig.

Je tedy současný bílý Stig Ben Collins? Pravděpodobně ano. Vede mě k tomu několik poznatků. Před startem Velké ceny Velké Británie projel Stig ve formuli1 po mokrém okruhu v Silverstone. „Ať je to kdokoli, je zatraceně dobrý,“ řekl Fernando Alonso, který Stiga na mokrém Silverstonu sledoval. „Nemám ponětí, o koho jde, ale je to určitě bývalý pilot formule 1.“

Ben Collins závodil v celé řadě šampionátů, NASCARem počínaje, přes formuli 3 a série GT až po LeMans. Je mu 33 let a zaskočil si dokonce jako double agenta 007 v poslední bondovce Quantum of Solace. Se zprávou přišel deník Daily Telegraph a Ben prý svou identitu odhalil jednomu majiteli umělecké galerie v Bristolu. No a důkazem, který je nad slunce jasný, je finanční zpráva Collins Autosport. Měsíc po prvním televizním vystoupení nového bílého Stiga se v této zprávě objevují faktury Collins Autosport na „řidičské služby pro BBC, zejména pak pro Top Gear“.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top