1. semifinále 2021 Zubr dál pádí prérií a ten Ježek se zase nepropíchal

Dne 21. září 2021 proběhlo v První Pivní Tramwayi první semifinálové kolo soutěže První pivní extraligy o nejlepší letošní ležák. A bylo to kolo plné zvratů, náhlých oznámení a světových senzací! Však už na začátku, když si nákupčí Hadži znamenal na protokol datum 21. 9. 21 prohlásil, to něco znamená!

Opavská klika, tedy její jedna polovina byla omluvena a tak místo Jaromíra Piskoře zasedl v porotě Ing. Tomáš Maier Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze. Druhý člen – David Hluštík, přišel pozdě, což bude mít jistě kárnou dohru. Místo Petra Buriánka degustovala Markéta Kabrnová, která si i v tomto degustačním kole střihla povedenou dvojroli v podobě pivonošky a degustátorky. K celkové kondici degustátorů je dlužno ještě dodat, že i pan Bejček sundal ortézu z pravé nohy a tak již nic nebránilo pustit se do práce!

První vzorky začaly přicházet v okamžiku, kdy v přední části restauračního zařízení jukebox zahrál The End od The Doors. Vkusným a poetickým způsobem tak předznamenali umístění některých titulů. Až na konci. Nános všech jedenácti vzorků Markéta se Zuzanou stihly za osm minut a třináct vteřin, což je jistě další překonání jejich osobního rekordu.

Na semifinálová kola se slovutní degustátoři již několik let skutečně těšívají. Obecně totiž platí teze, že dobré pivo musí zdárně proplout základními vyřazovacími koly, aby se poprvé utkalo se stejně kvalitními kousky v jednom ze dvou semifinálových kol. Platí tedy, že v semifinálových kolech jsou již takové tituly, které mají velkou šanci zvítězit. Tomu pochopitelně odpovídá také degustační kázeň a bohaté návštěvy našich fanoušků z řad široké pivní veřejnosti, majitelů pivovarů, či jinak zainteresovaných osob.

K samotné realizaci degustace snad není příliš co rozepisovat. Někdo degustuje vzorky v číselné řadě jdoucí po sobě, jiný chaoticky na přeskáčku, maje v tom svůj osobitý systém. Zajímavější je umístění jednotlivých vzorků a ještě mnohem zajímavější je jejich historie za posledních dvanáct let v První pivní extralize. Tady jsou!

Na posledním děleném 11. a 10. místě se ziskem 46 bodů se umístil Záviš z Měšťanského pivovaru v Poličce. Důvodem byly jednoznačně staré kvasnice. Jeho dosud nejvyšším umístěním bylo 6. místo ve finále v roce 2013. Stejný počet bodů a umístění získal benešovský Ferdinand. Jeho pěna byla sice nejstabilnější ze všech a ve vzorku nebyla zaznamenána žádná senzorická vada, ale patřil zkrátka k naprosto průměrným ležákům. Nejvyšší umístění v rámci PPE: 8. místo ve finále v roce 2019. Zajímavá je expanze tohoto pivovaru do Prahy. Chystá se otevřít další restauraci v ulici Dukelských hrdinů. Ze zkušenosti z Vršovické restaurace vím, že maje nefiltrovanou jedenáctku, ani zakladatel arcivévoda František Ferdinand d’Este by se za takové kousky nestyděl.

Deváté místo, 41 bodů, Samson. Tento českobudějovický pivovar je již sedmým rokem vlastněn pivovarnickou stájí Anheuser-Busch Companies, Inc. a velkou parádu jim věru nepřináší. Jeho dluhy dosahují jedné z největších kumulovaných ztrát v českém pivovarnickém byznysu.

Na děleném sedmém a osmém místě skončil věčný bojovník Braník se 40 body. Jeho klady jsou bojovnost, vytváření ikonické značky, cílení na přímého spotřebitele. Na webu najdete typy na výlety, na zajímavé recepty, ale i tady cítíte, že mu vždy kousek chybí, aby vyhrál. Letos je již posedmé v semifinále a čtyřikrát již byl také ve finále. Prozatím však bez medaile (2015, 7. místo). To Poutník z Družstva uměleckého průmyslu, pod nějž Pivovar Poutník patří, je na tom o fous lépe. Šestkrát v semifinále a v letech 2014 desáté místo a 2020 třetí místo ve finále. Letos bohužel přidal do své statistiky pouze další účast v semifinálovém kole.

O dva body a dvě bodliny lepší Ježek ze skupiny Pivovary Lobkowicz Group se ziskem osmatřiceti bodů je na šestém místě. Z počátku výrazná kvasničná chuť přešla v příjemně plnou sladovou se střední hořkostí. Příjemné, avšak průměrné pivo. Letos – stejně jako již třikrát v minulosti – se do finále nepropíchal.

Prvním finalistou letošního roku je se 37 body Pivovar Uherský Brod. Pravdou je, že už mu nikdo neřekne jinak než Janáček, dle původního zakladatele z roku 1894. Tenhle Uherský Brod je také takovým otloukánkem. Vlastní jej skupina Pivovary Lobkowicz Group, jejíž tisková mluvčí mimo jiné uvedla, že: „Několikaměsíční krizová opatření, která byla vládou zavedena v souvislosti s onemocněním covid-19, se samozřejmě odrazila na fungování řady podniků a segment pivovarnictví nevyjímaje.“ V červenci 2020 tak pivovar výrobu ukončil a produkci přesunul do 120 kilometrů vzdálené Černé Hory. Ve Zlínském kraji tak končí poslední z velkých pivovarů.

Čtvrté místo a je to Rebel! Pětatřicet bodů pro Měšťanský pivovar v Havlíčkově Brodě. Ve vůni a v chuti oxidační až pasterová, celkem plná sladová chuť avšak s nízkou hořkostí. Zde na tomto místě při anonymním hodnocení vzorků náš Viceprezident Jan Šuráň poznamenal: „Jakoby se české pivovary bály chmelit, nebo co!?“, načež my, přítomní degustátoři, jsme všichni souhlasně pokyvovali hlavami. Mimochodem toto je Rebelova 3 účast v semifinále, což jsou veškeré dosažené úspěchy v PPE.

Letité pivní anály První pivní extraligy uvádějí u třetího místa čtyřnásobnou účast v semifinálových kolech, jednou dokonce v kole finálovém, to bylo v roce 2012, avšak dosud bez medaile, byť zlatem oplývá. Zlatopramen, třetí místo, třiatřicet bodů. Zlaťák od Heinekenu charakterizovala esterová, trošku oxidační chuť, ale i příjemně chmelové aroma, s plnou chutí. Rozhodně nejde o fádní pivo a jistě jej jeho patroni milují.

Na prvních dvou místech to byl doslova souboj Davida s Goliášem. Druhé místo Radegast 32 bodů a o celých 5 bodů méně (to je opravdu hodně na první místo v semifinálovém kole), 27 bodů Zubr! Oba tituly sbírají ocenění jak na běžícím pásu. Radegast, stejně jako Zubr, je dvojnásobným vítězem První Pivní Extraligy. Oba byli také stejně často v semifinálových kolech, každý má osm startů. Zde ale podobnost končí. Papírově je již lepší Zubr. Finálových klání se zúčastnil šestkrát, Radegast jen pětkrát. Zubr ke svým dvěma zlatým medailím získal také jednu stříbrnou, Radegast jen jednu bronzovou.

Když jsme tyto výsledky, bezprostředně po degustaci debatovali, sojka bonzačka přinesla z Českých Budějovic informaci světového významu. Zubr zažívá hned dvojitou zlatou radost v odborné degustační soutěži České pivo 2021! Dnes večer se nejlepším ležákem stal Zubr Gradus a první místo mezi výčepními pivy získal Zubr Classic. Blahopřejeme!

U nás v První Pivní Extralize postupuje Zubr s přehledem z prvního místa do finále. To se uskuteční 11. října 2021 v První Pivní Tramwayi na pražském Spořilově.

Buďte u toho, my tam budem!

Kompletní výsledky 1. semifinálového kola 2021

BODY
1. Zubr PMS Přerov a.s. 27
2. Radegast Plzeňský Prazdroj a.s. 32
3. Zlatopramen Heineken Česká republika, a.s. 33
4. Rebel Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s. 35
5. Uherský Brod Pivovary Lobkowicz Group, a.s. 37
6. Ježek Pivovary Lobkowicz Group, a.s. 38
7.-8. Branik Pivovary Staropramen s.r.o. 40
8.-7. Poutník DUP – družstvo, Pivovar Poutník 40
9. Samson Anheuser-Busch Companies, Inc. 41
10.-11. Ferdinand Pivovar Ferdinand, s.r.o. 46
11.-10. Záviš Měšťanský pivovar v Poličce, a.s. 46

Úspěšnost titulů 1. semifinálového kola 2021 za 12 let historie PPE

SEMIFINÁLE FINÁLE 1. MÍSTO 2. MÍSTO 3. MÍSTO
1. Zubr 8 6 2 1
2. Radegast 8 5 2 2
3. Zlatopramen 4 1
4. Rebel 3
5. Uherský Brod 4
6. Ježek 3
7.-8. Branik 7 4
8.-7. Poutník 6 1 3
9. Samson 3 1 2
10.-11. Ferdinand 3 1
11.-10. Záviš 4 1

A pár fotografií…

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”211″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”0″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Ukázat prezentaci]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Text: Milan Kabrna
Foto: Ladislav Jakl

Zdroj

Scroll to Top