Národní památník na Vítkově s chybou!

Každý, kdo bydlí v Praze na Žižkově, nebo touto čtvrtí někdy projížděl, si pamatuje na televizní věž, ta se přehlédnout nedá a také na Žižku, jak se rozhlíží ze svého koně na hoře Vítkov. Tato socha je monumentem stavby, která stojí za ní. Mauzoleum Klementa Gottwalda, nebo chcete-li nově Národní památník na Vítkově.

Tato stavba byla poslední tři roky v rekonstrukci. Teprve letos v říjnu, bylo muzeum otevřeno pro širokou veřejnost. A že je na co se koukat.
Původní Památník Národního osvobození byl vystavěn v letech 1929-1938 k poctě československých legionářů. Po skončení druhé světové války byl znovu doplněn o druhý fašistický odboj.  Velké změny přišli po roce 1948. Tehdy začal sloužit státní ideologii, propagaci komunistické strany a v roce 1953 zde bylo zřízeno mauzoleum Klementa Gotwalda.
Po roce 1989 byli všichni zde pohřbení státníci odvezeni a dlouho se hledalo konkrétní využití. V té současné podobě zde mohou návštěvníci vidět opět artefakty čs. Legionářů, letců a rovněž i světových válek. Své místo zde mají i novodobější dějiny. Velmi zajímavá je část o roce 1989. Václavské náměstí, Marta Kubišová, Václav Havel, Jaroslav Hutka, Samizdaty, stávky, generální stávka, studenti…
Něco málo zbylo také z mauzolea. Návštěvníci mohou vidět velín, odkud se nabalzamované tělo státníka kontrolovalo. Přístup je také do laboratoře, kde probíhali každodenní kontroly stavu těla.
Domnívám se, že je dobře a v naprostém pořádku, že Vítkov vypadá tak, jak vypadá. Celá expozice od legionářů, tatíčka Masaryka, komunistickou éru…až po Palacha a listopad 89 je velmi vkusně zřízena. Nechybí projekce, LCD televize a spousta dochovaných listin a záznamů.
Jen jedno musím vytknout. Jan Palach se narodil 11. Srpna 1948 a sebevraždu sebeupálením spáchal 16. Ledna 1969. Fakticky zemřel až 3 dny poté na klinice FNKV a LFH UK v Praze. Nicméně za datum smrti se i na pamětní desce Jana Palacha považuje 16. leden 1969. Je tedy s podivem, že na Vítkově, v Národním památníku, je hned pod jeho Občanskou legitimací uvedeno Jan Palach 11. 8. 1948 – 19. 1. 1968) To že je tam 19tého…no dobře ale v roce 1968 to fakt nebylo!

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”14″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Ukázat prezentaci]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top