Koncert u malého stolu?!

Objevil jsem něco, o čem možná víš. Pro mě to bylo opravdu úchvatné. Vskutku dechberoucí zážitek. Protagonisty znáš, každého z nich. Jsou to hudební hvězdy. Stars! A přesto, nebo spíše právě proto, ti zahrají koncert u malého stolu.


Velmi volný překlad termínu „Tiny Desk Concerts” by byl: koncerty u malého stolu, nebo spíše: maličké koncerty. Něco mezi tím. Není to ani zdaleka formát, kterému se říká unplugged. To je název série televizních koncertů, které vysílá stanice MTV. Interpreti při nich používají výlučně akustické hudební nástroje, místo elektrických. Prostě vypnou proud a hrají bez napětí. Zpravidla celá skupina.

Tiny Desk Concert je jiný druh prezentace. Slovo koncert, by se hodilo dát možná do uvozovek, přiznávám. Ačkoliv, on to koncert ve své podstatě je! Jedná se o vystoupení kapely ve velmi omezeném obsazení. Zpravidla zpěvák a jeden či dva muzikanti v prostředí, které koncertním sálem není. Třeba v knihovně! A to vše klidně pod napětím!

Zajímavý je vývoj tohoto žánru, či způsobu prezentace. První koncert ze série Tiny Desk se konal v roce 2008, když spisovatel, režisér a moderátor rádia NPR Bob Boilen a jeho kolega, hudební dramaturg Stephen Thompson, opustili svou online barovou show, protože byli frustrováni z toho, že hudbu neslyší přes hluk přítomného davu. Zkrátka chtěli mít ve vysílání jakousi podobu live music, ale místní návštěvníci byli slyšet víc. To v rádiu nechceš.

Tiny Desk Concert byl už od začátku uváděn v rámci cyklu “All Songs Considered”, který byl určen převážně pro nové a začínající kapely. Což nemusí být nutně totéž. Přesto se jejich program stal brzy zdrojem objevů nové hudby a nových žánrů. Pro mnoho neznámých kapel se tento způsob prezentace stal klíčovým v jejich růstu.

Pokud tento článek čte muzikant, nebo performer, říká si … ty krávo, to je hustý! To jako můžeme živě zahrát v rádiu?! No, tak to není. Říkám si, že bych z tohoto článku měl tento konkrétní odstavec vypustit. Moje editorka by to jistě udělala. Ale i za nás jsme tenkrát v regionálním rádiu dávali prostor neznámým kapelám. Dnes je však doba jiná. Komerčnímu rádiu už CDčko se svou hudbou nedáš. Můžeš, ale nezahrají ho. Hrát live, jako neznámá kapela, je u nás téměř nemožné.

Pojďme ale k rádiu NPR. “National Public Radio”. Americká soukromě ale i veřejně financovaná nezisková mediální organizace se sídlem ve Washingtonu, DC. NPR se liší od jiných neziskových členských mediálních organizací v tom, že byla založena Kongresem Spojených států. Fakt! Většinu z jejich 1000 stanic vlastní vládní subjekty (často veřejné univerzity), a obecně patří NPR mezi nejoblíbenější rozhlasové stanice. Dosah, u nás poslechovost, je řešena přes “RSSP”(Radio Satellite System Public), což je satelitní distribuční síť pro celé Spojené státy.

V rádiu jsem pracoval téměř 13 let. Naší velkou modlou bylo tehdy celoplošné vysílání z Jedlové hory v Krušných horách. Provozovat satelity s dokrytím 1000 regionálních rozhlasových stanic je i dnes pro mě téměř nepředstavitelné.

Zpět k tématu. Chceš poznat svou kapelu jinak? Chceš vidět, jak to skutečně myslí, jak se chovají v nahodilých situacích? Pusť si NPR radio, nebo si koncert své kapely najdi na youtube. Alicia Keys, Harry Styles, Billie Eilish, The Lumineers, nebo Chris Martin z Coldplay to umí!

Scroll to Top