Jak jsem sousedovi rozkopnul vokno!

Pořád si myslíte, že jako OSVČ máte vyhráno, když nebudeme muset platit zdravotní a sociální? Že jako budeme za těch 6 měsíců při minimálních zálohách 30 tisíc v plusu? Nebudeme! Chyba lávky. Jedná se totiž o ZÁLOHY na zdravotní a sociální pojištění.

Skutečné náklady na zdravotní a sociální pojištění budou vyčísleny v našich daňových přiznáních za rok 2020, na základě letošních obratů. Toto daňové přiznání podáváme do konce března 2021. Ten kdo letos neměl obrat (po několik měsíců nikdo neví jak dlouho), by měl příští rok nižší obrat a tedy přeplatky na pojištění, které by cca v dubnu, v květnu 2021 dostal zpět. Touhle optikou tedy platí, že svoje peníze dostaneme jen o rok dříve. Nikoliv, že dostaneme něco navíc! Pletu se? Rád bych věřil, že ano. 

Pravda je, že stát podnikatelům v této tíživé koronavirové situaci skutečně pomáhá. Fakt! Říkají to v televizi, tak to musí být pravda. Jenže pomáhají jen tak, jak si mohou  dovolit, nebo spíše na co mají. Je ale jasné, že na deklarovanou pomoc stát nemá. A mít nebude. Nebo že by to vzal z peněz, které ještě nemá? Z peněz budoucích?

Podnikatelé musí od května odvádět tržbu do EET ve 3. a 4. vlně. Fajn, jo jasně, to bylo naplánované a podnikatelé se na to většinou připravili. Odložit to prý nejde, protože na to nejsou instrumenty. Každý malíř a lakýrník, každá švadlena či kadeřnice, každý drobný a malý fakturant vystavující svou fakturu jednou za dva či tři měsíce za renovaci varhan nebo sochy, má nyní v kabelce počítač, který je online připojen na CML MFČR. Jenže oni teď nemají tržbu. No nemají! Je fajn, že nemusí odesílat do EET. Je to pomoc? No, ono není co odesílat…

Další skvělou pomocí státu je program COVID. Parametry? Stát uvolní 5 miliard. Úvěr bez poplatků a bez úroku, splatnost dva roky, odklad splátek rok. Výše úvěru 500 tisíc až 15 milionů. POZOR je to úvěr! Nikoliv kompenzace ztrát. Prostě si sáhneš na peníze, které musíš vrátit. Nejsou tvoje. Kdo to využil? No za ten den než to uzavřeli pouze ti, kteří si brali v průměru dva miliony. Ani jeden drobný podnikatel. Ten si na půl mega nesáhnul, protože na jeho vrácení nemá. 

I tu, se moudrá vláda usnesla, že vyčlení nově dalších 5 miliard a podnikatelé tak budou moci žádat o bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek v programu COVID II. Nebude stanovena minimální hranice půjčky, žádosti by měly být přijímány do 15 milionů korun. Program budou tak moci využít na rozdíl od první vlny živnostníci a drobní podnikatelé. O úvěry bude možné žádat u většiny komerčních bank, se kterými se nyní podepisují smlouvy. Hustý ne? Pořád je to ÚVĚR. PŮJČKA. Stále to jsou peníze, které nejsou tvoje. A stát nařizuje bankám prostřednictvím smluv, jak mají podnikat. 

Bude COVID III. Sláva! Nově čtyřicet miliard korun. To je tohle 40 000 000 000 Kč! Jenže vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu, který je přímo přísežný velkému ministerskému předsedovi, oznámil, že i v tomto případě se bude jednat jen o úvěry. O půjčky. O peníze, které se musí vrátit. Je to pomoc?!

Víš, já když jsem sousedovi rozkopnul mičudou okno, tak jsme se dohodli, že jsem to udělal. Fakt, přiznal jsem se, nerad, ale udělal. A on řekl, že to bere a že to okno má vlastně nízko a že i on nese jistý díl viny. Co tím myslím? Podnikatelé nemohou podnikat, protože jim to stát svým nařízením zakázal. Na druhou stranu jistě všichni chápou, že za to stát tak úplně nemůže. Covid-19 si nás asi úplně nevybral. To, co by podnikatelé, nebo spíše drobní řemeslníci, chtěli, je záruka. Záruka státu, že je podpoří, že jim pomůže, že jim dá peníze, nikoliv půjčí. Že s nimi vejde do jednání o způsobech pomoci. Že jim řekne, kluci, vždyť vás potřebujeme. 

To se dosud nestalo. Ale třeba to přijde, fanděme si!    

Scroll to Top