Velmi rád vysvětluji složité situace na jednoduchých příkladech. Vyžívám se v tom a je to o mně známo. Stěrače stírají se přece nemusí hlásit, to každej vidí, ne? Velmi podobně je to i s připraveností jednotlivých států napříč Planetou na zvládnutí pandemie COVID-19.
Představ si, že bych ti v polovině ledna řekl, že se zavřou všechny hospody! “Jako kde? Myslíš u nás?!” zeptáš se. “Ne! Na celém světě!” odpovím. “To přece nejde, to je blbost!” namítáš. “Jde. Zavřou se hospody a taky služby a spousta dalších podniků a prodejen. Na celém světě!” Nepředstavitelné.
S připraveností jednotlivých států v boji s pandemií je to stejné, jako s přehradou. Máš přehradu a pořád prší. Přehrada se ti plní vodou. Přehrada symbolizuje úroveň zdravotnictví. Máš dvě možnosti. Zvýšit kapacitu přehrady – to jsou nařízení Vlády, nebo druhá možnost, zvednout stavidla a nechat vodu odtékat solidním širokým korytem, což symbolizují volné kapacity lůžek a zdravotnického personálu.
Přehrada (zdravotnictví) České republiky je na tom poměrně dobře. Má solidní základy. Zvýšili jsme její kapacitu v podobě nařízení Vlády a protože máme široké koryto, nechali jsme stavidla v polovině. Jinými slovy, naše zdravotnictví není zahlceno nemocnými. Máme kapacity v podobě volných lůžek a zdravotnického personálu. Pořád ještě můžeme zvýšit kapacitu přehrady novými nařízeními Vlády v podobě omezení MHD, silniční dopravy, zákazu pracovní činnosti atd.
To ale nikdo nechce, protože je docela fajn, když ti ekonomika tak nějak pořád funguje a jede. Když lidé chodí do práce a vyrábějí. Naše přehrada, byť stále prší, ještě nějakou vodu pojme a můžeme si dovolit upouštět hodně vody širokým korytem. Naše přehrada nepřeteče. Udělali jsme pro to maximum a ještě máme rezervy.
Jsou ale státy, které to mají jinak. Také tam prší, ale jejich přehrada (zdravotnictví) není z největších. Navíc mají zavřená stavidla, protože mají mělké koryto a pod přehradou město. To symbolizuje nízká úroveň zdravotnictví a nedostatek zdravotnického personálu. Takové státy musejí zavést tvrdou karanténu, lidé nesmí vycházet z bytů a domů, nefunguje MHD ani jiná silniční doprava, všechno je uzavřené, ekonomika stojí. Jsi v situaci, kdy už nemáš možnost pohnout žádnou z pák. Nemáš nic. Stojíš pod přehradou a modlíš se aby nepřetekla.
Jinými slovy, úroveň zdravotnictví a jeho kondici velmi jasně demonstruje množství omezujících opatření v zemi. Tam, kde se nesmí vycházet, kde se nechodí do práce, kde je vše zavřeno a situace se blíží válečnému stavu na tom zdravotnictví – logicky – není úplně dobře. Což neplatí pro ČR.