Vyrobil jsem web, uvidí ho ale jen někdo o)

Tak jsem si říkal, že už se to snad ani nedělá. Že už to není k vidění. A ono je. I dnes je možné narazit na webové stránky, které mají někde dole napsáno třeba toto: Navrženo pro IE 5.0, 1024×768 pix.

Co si myslí majitel/webmaster stránek že tím říká: Jsem profík a proto vytvářím weby v tomhle rozlišení, vím také, že existuje několik prohlížečů a já to optimalizoval na explorer pětku. Tak čumte volové (myšleno ostatní webmasteři).

Co majitel/webmaster takových stránek říká skutečně? Vím, že existuje nějaký rozlišení monitorů, ale já to dělal tak abych to viděl dobře na svim. Vim, že existuje několik prohlížečů, ale nevim jak to udělat, aby to bylo všude stejně. Takže jsem to trošku spachtil a u mě je to oukej.

Výsledek? Je to stejné, jako byste na takový web napsali: uvidí to jen někdo, kdo splňuje takováto kritéria, vy ostatní máte smůlu, nebo si musíte přenastavit počítač. V horším případě stáhnout daný prohlížeč, protože jinak nemáte šanci vidět o čem web je.

Nebo jiné přirovnání: půjčíte si auto a majitel půjčovny Vám řekne, že s ním v žádném případě nesmíte na silnici a že jezdit mimo silnici máte také zakázáno.

A děje se tak. Převážně z nebetyčné pýchy, nadutosti a absolutního nezájmu o cílového návštěvníka. Takoví webmasteři prostě nepřemýšlí o potřebách uživatelů, o tom, že jim musí klást co nejméně překážek v jejich klikací cestě k cíli. Mám li být konkrétní, zkuste si do googlu zadat Navrženo pro IE 5.0, 1024×768 pix.

Dnes si lze jen těžko představit, že by některý webdesignér nikdy neslyšel o Steve Krugovi a jeho příručce Don’t Make Me Think! Třeba TATO KNIHA se stala doslova klasikou na poli použitelnosti webu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top