Uprchlík jako ležák

Když jsem před 5 lety stál u zrodu První Pivní Extraligy, vůbec jsem netušil, jak moc změní mé chápání světa. Jak umravní můj názor například na současný světový problém IS a uprchlíků. A podle mnohých názorů a statusů na sociálních sítích, by spousta mých přátel, ale i politiků, potřebovala rok dva v PPE!

Mnoho českých pivařů se při hodnocení piva stále řídí předsudky. Jejich pokřivený názor vychází z osobního vztahu ke značce, je formován zkušeností z minulosti, nebo je ovlivněn kamarádem mentorem, taky alkoholikem. Existuje jen velmi málo těch, kteří o pivu a jeho senzorických vlastnostech něco vědí a dokáží si tak o jeho kvalitě udělat vlastní, byť neodborný, přesto podložený názor.

Nepodložené názory, zkreslené a lživé argumenty a zkratkovitá či populistická prohlášení lidí, kteří o problému IS, uprchlíků a afrických běženců nic nevědí, mě iritují úplně stejně, jako když pivař v hospodě prohlásí o doneseném pivu, že je hnusný! Zasloužil by přes držku! Když o někom řeknu něco hanlivého, musím mít jistotu, že je to pravda. Minimálně podle mých vlastních měřítek. A svůj názor patřičně vyargumentovat. Když o nějakém pivu řeknu, že mi nechutná, že je špatné, měl bych vědět proč. Co je na něm špatného.

V První pivní extralize ochutnáváme již šestým rokem české ležáky, které jsou běžně dostupné v maloobchodní síti. Za rok jich ochutnáme a porovnáme více než padesát. Všechny anonymně. Pochopitelně jsou mezi nimi i takové tituly, které řadím mezi své oblíbené. Přál bych všem pivařům, aby si to zkusili. To vaše NEJoblíbenější pivo zkrátka nepoznáte! Na konci soutěžního kola totiž sami sebe usvědčíte z toho, že vám chutná právě to pivo, které ze svého srdce a okruhu zájmu uměle vytěsňujete. Tahle skutečnost z vás dělá lepšího, o věci přemýšlejícího člověka. Už nikdy totiž neřeknu, že to pivo je hnusný. Co když mi v anonymní degustaci bude chutnat?!

A jakou má tato zkušenost konotaci s běženci z Afriky? Až potkám člověka, který tam byl, mluvil s nimi a ptal se jich na důvody, pro které míří do Evropy, tomu jedinému uvěřím každé slovo. Všem ostatním, kteří prchlivě dávají na vědomí svou nevzdělanost, hloupost a drzost říkám, sbalte si kufr, zaplaťte spoustu peněz převaděči a jeďte bydlet a pracovat do Afriky. Ne na čtrnácti denní dovolenou. Na zbytek vašeho života!

Závěrem pro ty, kteří si myslí, že se jich tenhle článek zatím moc nedotkl. Netvrdím, že souhlasím s vlnou uprchlíků, že souhlasím s kvótami EU na jejich rozdělování. Jen říkám, že je velmi laciné sdílet na facebooku senzační informace o tom, že Evropu obsazují afričtí uprchlíci. Přejímat za své nepodložené a často velmi populistické názory o „zkáze bílé civilizace“, o tom, že tahle „barbarská pakáž“ ohrožuje naše domovy. Vám všem chybí vlastní názor a jeho absencí obnažujete svou hloupost! Vám všem chybí prosté kupecké počty, neřešme následky, řešme, pokud to umíme, příčiny! Jen tak ukážeme, že jsme a chceme být jiní, lepší!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top