V sobotu 8. prosince se konala základní kola druhého ročníku naší nové soutěže o Krále Prahy. Ta si dává za cíl vyhledat v pražských minipivovarech ten nejlepší světlý ležák.
Stejně jako v roce minulém rozebrali si degustátoři slovutné První pivní extraligy pražské čtvrti tak, abychom navštívili všechny pražské minipivovary. V nich jsme měli jediný úkol, zakoupit světlý ležák. Některé pivovary, a byla jich určitě většina, mají své produkty stočené v PETkách. Tam, kde podobná nabídka není, jsme vybaveni PETkou vlastní, do které nám personál ochotně své pivo načepoval. Výjimku tvořil pouze minipivovar Ossegg, který vlastní PETky v době nákupu neměl a do přinesené odmítl načepovat! Mezi další, kteří rovněž nebyli do základních kol vpuštěni, patřil Suchdolský Jeník, který v době nákupu neměl ležák, Pivovar Viktor, kde také zrovna nebyl na čepu ležák, a pivovar u Dobřenských, který sice poprvé ve své historii nedávno do sortimentu ležák zařadil, ale z neznámého důvodu má už řadu dnů zavřeno. V této části článku stojí za zmínku nově otevřený pivovar Dva Kohouti, jehož brány se veřejnosti otevřely přesně v den nákupu všech vzorků. Zde nám ovšem vzorek prodali z pípy načepovaný do sympatické litrové plechovky!
V předvečer soutěže se tedy sešlo v chlaďáku celkem 30 vzorků, které byly na druhý den rozděleny do tří základních kol. Standardní porotu První pivní extraligy doplnily dámy: Ivana, Monika, Míša a Markéta. Čestným hostem byl Ken Duncan, vrchní sládek skotského pivovaru Inveralmond.
V sobotu ve 14 hodin byla soutěž zahájena krátkou úvodní řečí prezidenta První pivní extraligy Ladislava Jakla, který pozdravil hosty nejen v komisi, ale také v technickém zázemí soutěže. Slova se poté ujal viceprezident Jan Šuráň, který přítomné seznámil s novými pravidly posuzování jednotlivých vzorků. Každý porotce vybere z 10 vzorků každého kola pouze 3 takové, které je ochoten poslat do finálové devítky. Vzorky musí nejen vybrat, ale také obhájit jejich kvality. A naopak, vzorky které nepostupují pro své vady či nedostatky, bylo nutné odmoderovat a tyto vady zdůraznit. Na stejných principech funguje i World Beer Cup.
To už ale začalo první kolo. Vzorky byly nanášeny s patřičnou pílí a v čase, který u žádného ze tří kol nepřekročil 6 minut. Poté, co porotci posoudili všechny senzorické parametry vzorků, nastala diskuse o tom, které vzorky nepostoupí pro své jasné vady. V prvním kole to byli 5, 7, 4, 8, 6 a 9, přičemž postupují 2, 3 a 10. V druhém kole byli vyřazeny vzorky 2, 8, 6, 10, 9, 3 a 1 a postupují 4, 5 a 7. Ve třetím kole pak končí vzorky číslo 3, 4, 6, 9, 1, 7, 5 a postupují 2, 8 a 10. Teprve po skončení třetího kola nastala mezi zúčastněnými vzrušující debata o tom, kdo to tedy postoupil do finálové devítky. Za zmínku stojí, že ve finále nebude chybět loňský vítěz: pivovar U Supa.
Základních kol se zúčastnili, ale do finále nepostupují:
Pivovar U Bulovky, Novoměstský Pivovar, Pivovar Beznoska, Pivovar Lužiny, Pivovar Cobolis, Řeporyjský pivovar, Pivovar Moucha, Počernický pivovar, Pivovar Národní, Rukodělný pivovárek Třebonice, Pivovar Uhříněves, U Dvou Koček, Vojanův Dvůr, Libocký pivovar Nad Šárkou, Pivovar Lochkov, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, Pivovar Marina, Sousedský pivovar Bašta, Pivovarský Dům, Pivovar Kunratice a Pivovar Trilobit.
Do finále postupují:
Pivovar Šedivák, Pivovar Jihoměšťan, Pivovar Kolčavka, Pivovar U Supa, Pivovar Hostivar, Vinohradský Pivovar, Pivovar Bubeneč, Dva Kohouti a Pivovar Loď!
Finále se uskuteční 7. ledna 2018 a je opět veřejně přístupné!