If the doors of perception were cleansed…

Odmaturoval v roce 1961 na George Washington High School. V létě 1965, s odřenýma ušima absolvoval filmovou fakultu v Los Angeles a získal bakaláře – B.A. Filmová kamera se jeho životem vinula jako červená nit, ačkoliv mnohem častěji držel mikrofon…

Psal se rok 1965. V březnu vystoupil do volného kosmu první člověk, Charles de Gaulle byl znovu zvolen francouzským prezidentem a Jásir Arafat se dostal do čela teroristické organizace Al-Fatah.V Los Angeles na západním pobřeží USA, bylo ten rok velmi teplé léto. Není proto divu, že se na pláži ve Venice Beach každý den scházelo mnoho slunce chtivých lidí. A přesně tam, jdouce bosíma nohama po rozpáleném písku se potkali. Jim a Ray.

Znali se už ze školy, dělali spolu filmařinu ve Westwoodu na UCLA. „Když jsem sám, často píšu…takový básně. Jsou to vlastně jenom texty, ani se to moc nerýmuje. Myslím ale, že to má psychdelickej rozměr a nesmírnou hloubku.“ povídá Jim Rayovi. „To je dobrý, tak zkus něco zarecitovat, nebo zazpívat…“ povídá Ray. „Hej já jsem ale ještě nikdy nezpíval…!“ říkal Jim.

Sedli si do písku ve stínu jedle, Jim se zaklonil, zavřel oči a začal zpívat Moonlight Drive.

Let’s swim to the moon, uh huh
Let’s climb through the tide
Penetrate the evenin‘ that the
City sleeps to hide

Let’s swim out tonight, love
It’s our turn to try
Parked beside the ocean
On our moonlight drive

Ray byl nadšený. Okouzlený. Tento okamžik odstartoval zásadní myšlenku založení kapely. Ti mládenci se jmenovali James Douglas Morrison a Ray Manzarek. Název kapely měl Jim už dávno promyšlený. Použil citát básníka Williama Blakea: „If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it truly is, infinite.“ („Kdyby dveře vnímání byly průzračné, člověk by uzřel vše, jak opravdu je, neskonalé.“)

V tom roce 1965 tehdy na té pláži vznikly The Doors…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top