Do Polska!

Do Polska! Tam jsme ještě u moře nebyli, stačí nám týden dovolené, neb ten druhý chceme být na chalupě a polské moře je pro našince mořem nejbližším.

Odjezd byl naplánovaný na sobotu 23. července 2016 s návratem následující neděli. Vyrazili jsme naloženým Land Roverem Discovery 3 těsně po desáté dopolední po trase, která svou podstatnou částí vede přes území Německa. Trasa je tak rychlejší než její polská verze, neboť jedete z 98% po dálnici. Kdo někdy na polské dálnici zažil značku 70 a křižovatku, jezdí přes Německo. Teprve před Štětínem jsme překročili granicu państwa a vjeli do Polska. V cílové destinaci Międzywodzie jsme byli za pohodlných 7 hodin. Pro takovou cestu bohatě postačují dvě zastávky, nemáte-li děti, pochopitelně.

 

Oblast Západního Pomoří, někdy také Předpomořansko, tvoří 44 ostrovů, které jsou obklopeny Baltským mořem a Štětínským zálivem. Ze všech ostrovů jsou jen tři, ty největší, obydlené. Naším domovem byl ostrov Wolin, který je mezi Baltským mořem, Kamienskimi a Štětínskými lagunami. Na úzkém pruhu pevniny, který je někde široký jen 1,4 km, leží město Mezivodí. Odtud také jeho název. Jedná se o klasické přímořské letovisko s tím rozdílem, že zde nenajdete obrovské několikapatrové hotely, ale naopak malé penziony vždy s několika málo pokoji. Ten náš se jmenoval Akwarium v ulici Klonowa. Dalo by se říci, že jediným problémem tohoto města, byla Straż Miejska (Městská policie), ze spádového města Dziwnów. Nikdy se nám na našich cestách po Evropě nestalo, že bychom museli o čemkoliv kdekoliv jednat s policií. Zde, za týden pobytu hned 2x! Důvodem bylo parkování před penzionem a místní udavačská enkláva penzistek.

Možností, kam se vypravit na výlet, je hned několik. Świnoujście, logicky podle ústí řeky Sviny do Baltského moře, je okresní město rozkročené na třech ostrovech – Wolin, Karsibór a Usedom. Bezpochyby patří mezi hlavní polské přístavy v Baltském moři, jedná se však i o lázeňské středisko. Strategickou polohu přístavu samozřejmě využila i pruská armáda. V roce 1848 počala stavba dodnes dochovaných vojenských pevností (Andělská, Západní a Gerharda), o osm let později do nich byla umístěna posádka a přístav začala využívat válečná plavidla. Druhou světovou válku přežilo město a zdejší námořní základna bez větších problémů až do 12. března 1945, kdy kobercový nálet obrátil víc než polovinu města v trosky a zabil 23 tisíc lidí. Město pak bylo sovětskými vojsky dobyto dne 5. května jako poslední v Pomořansku. Zajímavostí je také historický maják, který je se svými 68 metry nejvyšší na celém pobřeží Baltského moře a pak Prom rzeczny – říční prám velikosti Ferry, který je úplně zadarmo.

Pokud se vypravíte o něco dále, můžete se, stejně jako my, vydat na celodenní výlet do Peenemünde. To je nejsevernější vesnice na ostrově Usedom v severovýchodní části Německa, nachází se u ústí řeky Peene. Vesnice je známá především díky přilehlému výzkumnému středisku německé Luftwaffe (Heeresversuchsanstalt Peenemünde) používanému během druhé světové války. Probíhal zde také vývoj nacistických zbraní odplaty včetně rakety V-1 a V-2. Ve vojenské vývojové základně pracovalo na dvanáct tisíc lidí a to nejen vojenských a civilních zaměstnanců, ale také válečných zajatců, nuceně nasazených a vězňů. My jsme navštívili Historicko-technické muzeum Peenemünde a také U-Boot Juliett U-461 – největší muzeum ponorky na světě. Ta stojí opravdu za návštěvu.

Polská kuchyně stojí za samostatnou kapitolu. V Polsku jsme nebyli zdaleka poprvé, takže již máme vypěstovanou závislost na polských pokrmech. Pokud budete v restauraci, vyzkoušejte zcela jistě Žurek s klobáskou, velice dobrou lehce kyselou polévku s vajíčkem a bramborami, Bigos s několikerými druhy masa a pochopitelně baltické ryby. Navštivte některé z rybích bister, nebo to které doporučujeme my – Smażalnia 2 rybaków v Międzywodzie. Vyberete si z mnoha druhů ten den vylovených baltských ryb, ať už smažených, pečených nebo uzených. Smažialně jsou na každém rohu.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”81″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Ukázat prezentaci]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top