Autem nebo na kole?

Viděli jste na facebooku tenhle obrázek? Vypráví ve 4 obrazech, že je nesmyslné jezdit ve městě autem. Zde je 200 lidí ve 177 autech. Bez aut. Na kole. Ve třech autobusech. To je demagogie co!?

 

Hlavní mesage, kterou si máme patrně odnést je ta, že bychom všichni měli být uvědomělí, jezdit ve městě na kole, nebo v MHD, ale rozhodně ne autem. Já ale nechci! A nebudu! A řeknu Vám proč. Řešením následků, nebo důsledků totiž nikdy nevyřešíte příčinu. A bez absolutního vymýcení příčiny věci, se tato bude cyklicky opakovat a důsledky budou přicházet v pravidelných vlnách.

Pokud některé zájmové skupiny požadují to, abychom místo autem jezdili na kole, je to řešení důsledku přeplněnosti měst. Příčinou tohoto důsledku je skutečnost, že je ve městech víc automobilů, než je možno ulicemi města ve špičce odbavit. Podle teorie v prvním odstavci, by tedy pomohlo místo řešení důsledku, vyřešit příčinu.

Je mylné se domnívat, že aut ve městě bude ubývat. Nebude. Naopak. Bude jich stále víc a víc. Je milné se domnívat, že ti kteří jezdí autem, budou nově jezdit na kole, či v MHD. Nebudou. Nikdy. Je mylné se domnívat, že vytvoření podmínek pro alternativní dopravu (uzavření náplavky pro auta, uzavření centra pro auta, vybudování moderních cyklostezek, cyklopruhů na vozovce atd…) stoupne počet alternativně se dopravujících. Nestoupne. Nikdy.

Jak lze řešit příčinu? Vraťme se k obrázku nahoře. Představte si na něm váš oblíbený pokrm. Pečené kuře, hromadu řízků, váš oblíbený caesar salát, nebo dort, či burger … Na druhém obrázku by pak mohla být ošatka chleba. No jasně! Máte hlad, tak se krásně můžete nasytit chlebem! Místo autem, můžete jet přece autobusem. Na třetím obrázku, by pak mohla být sklenice vody. Hlad je přece převlečená žízeň … už vnímáte tu demagogii?

Auta patří na autostrády, do tunelů a klidně pod zem. Nám motoristům to nijak nevadí. My totiž víme jaké to je, cestovat autem!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top