Julius Fučík, český komunistický novinář, literární kritik a překladatel byl za aktivní činnost protinacistického odboje nacisty popraven. Trest byl vykonán ve věznici Plötzensee oběšením.
V letech 1941–42 byl Fučík členem druhého ilegálního ústředního výboru KSČ. V dubnu 1942 byl zatčen a za rok odsouzen k trestu smrti, který byl právě vykonán.
Jaký byl život Julia Fučíka?
Pocházel z dělnické rodiny na pražském Smíchově, která se přestěhovala z Prahy do Plzně, kde Fučíkův otec přijal v tamním Městském divadle angažmá. V plzeňském divadle malý Julius sehrál desítky úspěšných dětských rolí. Po maturitě začal externě studovat na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a po krátkém čase vstoupil do KSČ. Později se stal členem Devětsilu a spoluzakladatelem Levé fronty. Působil také jako šéfredaktor Tvorby a pracoval v Rudém právu.
Stal se dopisovatelem v Moskvě. Fučík patřil ke skupině, která odmítala jakoukoliv kritiku SSSR a soubor jeho reportáží ze Sovětského svazu – Země, kde zítra již znamená včera je ukázkou tendenčního referování a stalinského teroru, které si vyžádalo milióny obětí.
Svůj první desetidenní politický trest za provolávání komunistických hesel si Fučík odpykal na Pankráci, odkud byl propuštěn dříve, než stačil poslat do Tvorby svůj první moták, napsaný na vnitřní stranu cigaretové krabičky. Pro další trestní stíhání dokonce odchází do ilegality.
Roku 1938 si po mnohaleté známosti vzal za ženu Augustu Kodeřicovou, později známou jako Gusta Fučíková.
Stalo se 8. září 1943, zdroj: Neaktuality.cz