Extrémní sněhové zpravodajství v TV. Bojte se!

Dnes je 28 listopadu 2012. Už 3 dny slýcháváme v televizi, že v noci na zítřek se má hrozivě ochladit, má přijít mráz až -20°C a bude strašně moc sněžit. Až 40 cm! Jenže venku je teď +8°C! Večer bude live přenos z velekopce! Těšte se a bojte se!

Určitě jste viděli reportáže, které diváky u obrazovek mají vyděsit informací, že v zimě sněží! Začínají se vysílat někdy v říjnu, bezprostředně po výrobní poradě v televizi, kde rozhodnou, že zima už začala. V mnoha případech se jedná o živý přenos z vrcholu nějaké vysoké hory, všude je tma, jen na moderátora dopadá světlo z kamery. Ten se zmítá ve větru, který kolem fičí a všude je vidět husté sněžení. Moderátor musí mít červený nos a musí vykazovat příznaky podchlazení. Jen tak je reportáž atraktivní. Jenže…

Trocha matematiky: rozloha ČR je 78 866 m2,* hustota obyvatel pak 133 lidí na km2.  12% povrchu ČR tvoří hornatiny (300-600m.n.m) a velehornatiny (nad 600m.n.m.)**. Na horách v ČR žije tedy 12 % obyvatel ČR, přesněji 1 200 000 lidí.

Zprávy na TV Nova sleduje cca 1 600 000 diváků***, což je 16% obyvatelstva ČR. Řekněme, že i na horách kouká na Novu 16% lidí, pak je to číslo 270 080 lidí.

Zpráva tohoto typu zajímají věkovou skupinu od 15do65+ let. Ta tvoří 51% obyvatel ČR. Lze tedy exaktně říci, že reportáž z vrcholu hor odkud se nám moderátor hlásí, by teoreticky mohlo vidět 135 000 lidí, kterých se bezprostředně týká.

Končím s počítáním. Kymácející se moderátor ve vánici živě přenášen například z Klínovce v Krušných horách, je vysílán přesně pro 1,3 % obyvatel ČR! A to jsem ještě nespočítal, kolik z nich má o tuto informaci skutečný zájem. Respektive kolika obyvatelům zpráva poskytne užitnou hodnotu.

Asi tak 5ti.

Jsou to Ti, kteří tu reportáž vyrobili.

Vy ostatní se bojte, protože v zimě sněží! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *